uzaicini

PIETEIKTIES JAUNUMIEM

NOTIKUMU KALENDĀRS

Nav notikumu

ZIEDOT TIEŠSAISTĒ

Summa Tooltip € 25.00
€ 50.00
€ 100.00
€ 250.00

This Browser is not good enough to show HTML5 canvas. Switch to a better browser (Chrome, Firefox, IE9, Safari etc) to view the contect of this module properly

TRANSLATE PAGE

Latvian English German Icelandic Norwegian Portuguese Russian Spanish

Vispasaules Autisma dienā, 2.aprīlī, Latvijas Autisma apvienības pārstāve uzstājas Autisma konferencē Lisabonā

Šodien pasaulē atzīmē Autisma Atpazīstamības dienu. Tās ietvaros ne tikai Latvijā, bet arī Portugālē notiek dažādi pasākumi- konferences, koncerti, gājieni, izstādes, zilā krāsā tiek izgaismotas Lisabonas ievērojamākās celtnes- Kristus statuja Almadā, RTP televīzijas tornis Monsanto, Lisabonas pilsētas mērija.
Autisma dienas ietvaros Latvijas Autisma apvienības pārstāve, valdes locekle - Alda Vanaga, uzstājās Autisma konferencē Lisabonā, kas norisinājās Gulbenkiana fonda telpās un pulcēja nozares profesionāļus, mediķus, pedagogus, vecākus un citus interesentus. Konferences dalībnieku vidū bija arī cilvēki ar autismu.

A.Vanaga, kura šobrīd pārstāv Latviju Portugālē un pilda Latvijas ārkārtējās un pilnvarotās vēstnieces Portugālē pienākumus, dalījās savā pieredzē par bērna ar autismu pārcelšanos uz citu vietu, pilsētu, valsti, pierašanu pie jauniem apstākļiem, citas valodas un kultūras. A.Vanaga savā uzrunā uzsvēra pozitīvas attieksmes, ieinteresētības un uzticēšanās nozīmi šādas pārcelšanās īstenošanā.Lai arī ir pieņemts uzskatīt, ka cilvēki ar autismu ārkārtīgi smagi adaptējas jaunos apstākļos, grūti orientējas jaunās vietās un uztver jaunus notikumus, A.Vanagas pieredze, kuras ģimenē aug pusaudzis ar autismu, pierāda, ka, šādu pārcelšanos iepriekš rūpīgi plānojot, sagatavojot un nebaidoties lūgt palīdzību profesionāļiem, tā ir ne tikai īstenojama, bet pat ieteicama. Cilvēks ar autismu spēj pieņemt jaunus apstākļus, citas mentalitātes cilvēkus, pierast pie citas kultūras un uztvert valodu, kurā pats nerunā.

Autisms ir viens no sarežģītākajiem un komplicētākajiem traucējumiem, kas ietekmē bērna vai pieaugušā sociālo mijiedarbību ar pasauli, ietekmē veidu, kā viņš komunicē (var būt apgrūtināta valodas sapratne un arī mutvārdu runa), uztver apkārtējo pasauli un veido attiecības ar apkārtējiem. Tāpat arī personai ar autiskā spektra traucējumiem var būt ierobežojumi iztēlē un elastīgajā domāšanā.

Katram cilvēkam autiskā spektra traucējumi var izpausties atšķirīgi. Autiskā spektra traucējumu gadījumos bērna vai pieaugušā intelekts var būt dažāds, sākot ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem, līdz pat intelektam virs vidusmēra normas vai pat ģēnijam. Saskaņā ar jaunākajiem pētījumiem autiskā spektra traucējumi skar 0,7 % iedzīvotāju. Tātad Latvijā kāds no autiskā spektra traucējumiem varētu būt līdz pat 15 000 cilvēku.
Jo agrīnāk bērnam tiek diagnosticēti autiskā spektra traucējumi un uzsākts atbilstošs korekcijdarbs, jo labākus rezultātus var sasniegt. Bērni ar autiskā spektra traucējumiem izaug par pieaugušajiem ar autiskā spektra traucējumiem. Tāpēc jo agrīnāk bērnam tiek sniegta atbilstoša palīdzība, jo labākus rezultātus ir iespējams panākt bērna attīstībā, kā arī autiskā spektra traucējuma pazīmju intensitātes mazināšanā.
Viens no autisma paveidiem ir Aspergera sindroms, ar kuru raksturo cilvēkus, kam nav tik izteiktas autisma iezīmes un tas tiek uzskatīts par autiskā spektra traucējumu vieglāku formu.

 

 

Facebook

Twitter

YouTube