Mīļie vecāki,
šī gada vidū veicām aptauju par Jums nepieciešamajām atbalsta grupām, un stomatoloģija bija viena no aktuālākajām tēmām.

Atsaucoties uz jūsu jautājumiem, mēs sadarbībā ar RSU Stomatoloģijas institūta bērnu nodaļas komandu esam izveidojuši vairākas darbnīcas.,
kas notiks laika posmā no decembra līdz nākamā gada oktobrim. Darbnīcas notiks katru ceturtdienu vakaros no 18:00-21:00. Darbnīcu
ietvaros vecāki saņems dažādas darba lapas, uzdevumus un idejas, kas palīdzēts rūpēties ne tikai par bērniem ar autismu un invaliditāti,
bet arī pat pašiem vecākiem. 

Pirmā - pati būtskākā "Ceļā pie stomatologa. Zobu higiēna": sāksies
šī gada 8. decembrī un ilgs četras ceturtdienas pēc kārtas. Aicinām
pieteikties uz šo, jo, arī izārstējot zobus, bez rūpīgas higiēnas probēmjautājumi sāksies no jauna. 

Plāns:

8.decembris – Kas notiek mutē? Kā pārliecināties par zobiņu veselību, ja bērns nerāda tos ne speciālistiem ne vecākiem?

15. decembris – Zobu formula. Kā tīrīt zobiņus, ja bērnam nepatīk ne garša, ne smarža, ne pieskārieni? Taktikas, tehnoloģijas, pieejas,
motivatori, vides.

22. decembris – ēšanas ieradumi. Kā palīdzēt saglabāt zobu veselību, ja bērnam ir neveselīgi ēšanas ieradumi? Saldumi, caurumi un un citas
aktualitātes tieši pirms Ziemassvētkiem 

29.decembris – Apņemšanās un plānu veidošana. Kā veidot plānus un nepadoties arī tad, ja viss izskatās ļoti, ļoti sarežģīti? Kā veidot
saskarsmi un ārstēšanas soļus kopā ar speciālistiem? Bērna, jūsu, speciālistu robežas un iespējas


Otrais darbnīcu cikls "Ceļā pie stomatologa. Zobu ārstniecība" sāksies nākamā gada janvārī, un būs veltīta ārstniecības jautājumu izskatīšanai.

Šīs pirmās divas darbnīcas ir domātas tieši vecākiem, un mēs darām visu iespējam, lai ar nākamā gada pavasari varēstu uzsākt darbnīcas pašiem
bērniem ar autismu un invalditāti.

Pieteikšanās šeit: https://forms.gle/crPLYJinQsKjyFdr5

Aizpildot anketas pieteikumu, aicinām Jūs rakstīt savas situācijas, jautājumus, pieredzi, lai varam sagatavot tieši Jums nepieciešamos materiālus.


Aicinām ģimenes, kurās aug bērni ar autismu un invaliditāti uz radošajām darbnīcām, kurās iepazīsim mākslas pasauli – dažādus materiālus, tehnikas, pieejas, domāšanas veidus. Darbnīcas notiks Rīgā, Latvjas Autisma apvienības telpās Strēlnieku ielā 9. Darbnīcu norise plānota līdz 5 h (pēc izvēles) laika posmā no 11:00-16:00. 

Ikmēneša mākslas darbnīcas iesāksim 2022.gada 20.novembrī ar komiksu darbnīcu, kurā bērni un jaunieši varēs:
  • apgūt komiksa radīšanas pamatus,
  • iepazīties ar citu mākslinieku radītajiem komiksiem, 
  • ieraudzīt, cik dažādi iespējams uzzīmēt stāstus.
  • piedāvāsim dalībniekiem izveidot arī savu, iespējams, pirmo, iespējams, jau kārtējo komiksu.
Pirmajā posmā ir plānotas Komiksu un animācijas darbnīcas, bet laika gaitā plānojam iepazīstināt bērnus un jauniešus ar dažādiem mākslas veidiem un žanriem, apmeklēt muzejus un veidot performances kopā. Protams, aicinām arī vecākus iesaistīties ar savām idejām un redzējumu.


2. darbnīca notiks 11. decembrī laika posmā no 11:00-16:00, Rīgā, Latvjas Autisma apvienības telpās Strēlnieku ielā 9.


Darbnīcu vadīs:

Līga Bērziņa – Latvijas Autisma apvienības un Uzvediba.lv vadītāja.

Linda Gabarajeva – māksliniece un ABA speciāliste, kas ikdienā strādā ar bērniem ar īpašām vajadzībām. Lindai patīk stāstīt stāstus gan tekstā, gan ar attēliem. Ikdienā, esot it kā divās pasaulēs - mākslas vidē un darbā ar bērniem, Linda vēlētos šīs pasaules sapludināt, dodot iespēju satikties.

Edvards Gabarajevs – ikdienā ir angļu valodas pasniedzējs, taču viņa lielā aizraušanās ir skeitbords un video montāža. Edvardam ir liela pieredze video veidošanā un viņš palīdzēs tehniski realizēt dalībnieku idejas.
Pasākumu rīko Latvijas Autisma apvienība kā vienu no “Atbalstīt ceļā” psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumiem bērniem ar autiskā spektra traucējumiem un viņu ģimenes locekļiem Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 9.2.2.2./16/I/001 „Sociālo pakalpojumu atbalsta sistēmas pilnveide” ietvaros.

Biedrība “Latvijas Autisma apvienība” aicina ģimenes, kurās aug bērni ar autiskā spektra traucējumiem un citus interesentus uz semināru

“Patoloģiska jeb ekstrēma pretestība prasībām. Kā izprast? Kā palīdzēt?”.

Semināru vadīs Elina Havukainen (Somija), Somijas Autisma apvienības vecāku atbalsta grupu vadītāja un trenere. Patoloģiska jeb ekstrēma pretestība prasībām (PPP) ir viens no autiskā spektra uzvedības profiliem - viens no veidiem, kā var izpausties autisms. Angļu valodā tiek lietoti nosaukumi /Pathological demand avoidance/ (PDA) vai /Extreme demand avoidance/ (EDA) – burtiski, pataloģiska jeb ekstrēma izvairīšanās no prasībām.

Cilvēkiem ar šo izpausmes profilu ir novērojamas tipiskās autisma iezīmes, lai gan pirmajā mirklī tās var šķist mazāk izteiktas (ir vērojamas sociālās mijiedarbības prasmes). Tajā pat laikā, cilvēki ar šo autisma profilu mēdz izvairīties no ikdienas prasībām un uzdevumiem, izmantojot “sociālas” pieejas – atrunas un aizbildinājumus, piemēram, atbildot, ka trūkst fizisko spēju kaut ko veikt (manas kājas nestrādā, mana roka nespēj rakstīt, es jūtos slims), iegrimstot savā iztēles pasaulē, vai pēc iespējas atliekot uzdevumu pildīšanu jeb prokrastinējot. Viņiem patīk dažādas lomu spēles un kāda cita tēlošana, viņi labprātīgi pieņem citu lomu.


Ar PPP, jebkura veida prasības, tai skaitā tādas, ko mēs pat neuzskatītu par prasībām, var radīt automātisku draudu vai trauksmes sajūtu, tālāk izraisot paniku. Šīs prasības var būt gan lietas, ko šī profila cilvēki darītu labprāt, gan tas, ko viņi nevēlētos darīt.
Ir svarīgi atcerēties, ka PPP nozīmē nespēju, nevis nevēlēšanos kaut ko darīt, un to izraisa īpatnības prāta darbībā - neirodažādība. Pieaugušie ar PPP to bieži apraksta kā iekšējas virves vilkšanas sacensības, kurās savā starpā sacenšas prāts, sirds un ķermenis.

Svarīgi arī atcerēties, ka šī profila cilvēkiem ir daudz pozitīvu īpašību. Bieži viņi ir talantīgi, dedzīgi, gudri, harizmātiski, drosmīgi un radoši!

Seminārs notiek Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 9.2.2.2./16/I/001 „Sociālo pakalpojumu atbalsta sistēmas pilnveide” ietvaros.

Pieteikšanās obligāta.


PIETEIKUMA ANKETA:

Pirkumu grozs