Komiksu darbnīcas: idejas

Kas tev patīk?

Mākslas pamatā ir interese, patika, prieks – mēs zīmējam, jo mums patīk. Mēs rakstām stāstus, jo tas ir interesanti. Arī tēmas un tēli, kurus iekļaujam savos darbos, ir mums svarīgi un interesanti.

Tāpēc svarīgākais jautājums, kad bērns atnāk uz darbnīcu, ir: kas tev patīk? Reizēm uz šo jautājumu var palīdzēt atbildēt vecāki. Iespējams, bērnam īpaši nepatīk zīmēt, bet patīk cūciņa Pepa vai vilcienu saraksts. Tas nozīmē, ka mums jau ir kāds pamats, lai veidotu bērnam draudzīgu vidi.

Ikvienā uzdevumā mēs iekļaujam bērna intereses. Ja bērns aizrāvies ar supervaroņiem, tad veidojam supervaroņu animācijas filmu. Ja bērnam patīk kategorizēt objektus – nosaukt visus mūzikas instrumentus, nosaukt visus burtus, ciparus – mēs varam veidot grāmatu, sava veida enciklopēdiju par šiem objektiem. Ja bērnam patīk gleznot, dodam liela formāta papīru un krāsas.

Mēs neesam satikuši bērnu, kuram nav interešu. Iespējams, intereses ir neparastas, bet tās pelnījušas mūsu uzmanību un cieņu – mākslinieku iekšējā pasaule nereti ir neparasta.

Brīvā zīmēšana

Bieži vien labākais veids, kā iepazīt bērnu – ļaut zīmēt to, ko pašam gribas. Tā mēs ātri vien ieraugām, kas bērnu interesē, ko viņš vai viņa jau ir pamēģinājis. Mēs iegūstam idejas, kādas vēl tēmas vai paņēmieni bērnam būs piemēroti.

Piemēram, ja redzam, ka bērnam patīk zīmēt princeses un izkrāsot tās dažnedažādās krāsās, mēs varam ieviest stāsta elementu – aicināt uzzīmēt princeses dažādās vidēs: mājās, parkā, karietē, ballē. Mēs varam aicināt attēlot dažādas emocijas – skumjas, prieku, pārsteigumu, nogurumu.

Logi

Šis uzdevums ir pirmais solis ceļā uz komiksu zīmēšanu. Tas nepieprasa veidot stāstu, bet gan zīmēt atsevišķas epizodes, kurām nav jābūt saistītām.

Uz A3 vai lielākas lapas uzzīmējiet vienkāršu objektu, kurā ir daudz logu – vilcienu, māju, autobusu, kosmosa kuģi utt.  Aiciniet bērnu iezīmēt logos to iemītniekus - vilciena pasažierus, mājas iedzīvotājus vai pavisam fantastiskas būtnes.  


Kopīgais komikss

Sadaliet daļās lielu, lielu lapu un pielieciet pie sienas vai nolieciet uz grīdas – tas būs jūsu kopīgais komikss, kurā katrs iezīmē ainu! Tas ir stāsts, kuru katrs var papildināt, kā vien vēlas.

Grāmata

Daudzi no mums vēlētos sarakstīt grāmatu – un izrādās, ikviens no mums to var!

Sagatavojiet grāmatiņu – to var sašūt, izmantot skavotāju vai arī salocīt kā bukletu. Svarīgi, lai grāmatas lapas būtu no kvalitatīva papīra (ierastais biroja papīrs nederēs).

Dodiet iespēju bērnam izdomāt, par ko būs grāmata. Ja nepieciešams palīdzēt ar idejām, te ir dažas:

  • “Mani draugi”
  • “Mana dzimšanas diena”
  • “Piedzīvojums”
  • “Mans sapņu ceļojums”

Ja bērns jau raksta, aiciniet katrā lappusē ierakstīt tekstu ar notikumu gaitu. Ja bērns vēl neraksta, aiciniet viņu nodiktēt jums notikumu gaitu, un ierakstiet to katrā lapā.

Kad teksts ierakstīts, aiciniet bērnu ilustrēt savu grāmatu!

Fotokomikss

Komiksus var veidot dažādi – arī fotografējot! Šis uzdevums īpaši piemērots tiem, kuriem ne visai patīk zīmēt, toties patīk aktīva darbošanās, darbs komandās, teātris.

Sākumā izdomā stāstu. To vērts īsi pierakstīt. Var darīt tāpat kā grāmatā – katrai ainai vispirms uzrakstīt tekstu.

Lemj, ko fotografēt – cilvēkus, plastalīna figūras, rotaļlietas. Tas var būt jebkas, arī krēsli un viņu attiecības!

Iestudē katru ainu un nofotografē.

Komiksu veido digitāli – labs palīgs ir vietne canva.com  Taču iespējams komiksu izveidot arī Microsoft Word vai Power Point!

Izloze

Tie, kuriem patīk pārsteigumi, un tie, kuriem reizēm trūkst ideju zīmējumiem, var piedalīties izlozē! Tā var palīdzēt izdomāt savu komiksa varoni, vai arī vienkārši dot idejas zīmējumam. Izlozi var veikt vienā vai vairākās kārtās – izlozēt tikai priekšmetu, vai arī papildus tam kādu īpašību un darbību. Ja izvēlaties izlozi veikt vairākās kārtās, atsevišķi jāizlozē vārds no katras kolonnas. Var sanākt dažādi jautri pārsteigumi, piemēram:

  • “skumjš ledusskapis lēkā”
  • “sarkans vectēvs lido”


Lejuplādēt tabulu

Idejām pievienojam tabulu, kuru var izprintēt un sagriezt pa vārdam:

Dažādi izklājumi

Komiksu var veidot ne tikai taisnos “logos”, bet visādas formas izklājumos!

Komiksa veidošana soli pa solim:  

  1. Izveidot savu komiksa varoni
  2. Uzrakstīt/uzskicēt, ko varonis darīs
  3. Izlemt par formātu – cik logu būs komiksā, cik lieli, kāds būs komiksa izklājums
  4. Izvēlēties tehniku: tas var būt jebkas: krāsu zīmuļi, akvareļu krāsas, guaša, kolāža, melnā pildspalva, krītiņi, flomāsteri, parastais zīmulis, rapidogrāfs. Tehnikas var apvienot!
  5. Uzskicēt plānto komiksu (tiem, kuriem pietiek pacietības un gribas, lai gala rezultāts
    ir īpaši rūpīgi izstrādāts). Šo soli var arī izlaist, ja gribas uzreiz ķerties pie gala darba!
  6. Sagatavot materiālus
  7. Uzzīmēt logus
  8. Katrā logā ar parasto zīmulīti ierakstīt/uzskicēt ainu
  9. Zīmēt komiksu

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.