Kas ir augmentatīvā un alternatīvā komunikācija

Augmentatīvā un alternatīvā komunikācija (AAK) ir virkne komunikācijas metožu, ko izmanto, ja ir grūtības ar mutvārdu komunikāciju.

Ikdienā ikviens izmanto augmentatīvo jeb papildinošo komunikāciju, līdztekus runai pievienojot sejas izteiksmes un žestus. Turpretī alternatīvā komunikācija nodrošina iespēju izteikt domas, idejas, jūtas, vēlmes un vajadzības, nepaļaujoties uz runu. Cilvēkiem ar nopietniem komunikācijas traucējumiem AAK ir svarīgs atbalsta mehānisms, kas ļauj efektīvāk paust savas vajadzības, vēlmes un emocijas. Tam ir būtiska nozīme autonomijas veicināšanā, jo alternatīvas komunikācijas metodes palielina viņu spēju piedalīties dažādās sociālajās, izglītības un ikdienas aktivitātēs, kas citādi būtu ļoti grūti vai neiespējami.

AAK ietver gan vienkāršas atbalsta metodes, piemēram, attēlus, žestus, zīmējumus, burtus un vārdus, gan arī progresīvas pieejas, kurās izmanto sarežģītas datortehnoloģijas. Parasti AAK iedala divās grupās: AAK bez palīgierīcēm – žesti, zīmju valoda – un AAK ar palīgierīcēm. Palīgierīces var būt dažādas, tie var būt sarežģīti tehnoloģiski risinājumi, piemēram, ierīces, kas ģenerē runu, un vienkārši risinājumi, piemēram, attēlu vai burtu tāfeles.

RURAAC projekta mērķis ir veicināt cilvēku ar intelektuālās attīstības traucējumiem sociālo iekļaušanu lauku apvidos, izmantojot augmentatīvo un alternatīvo komunikāciju (Augmentative and Alternative Communication) āra aktivitātēs un vietējo dabas resursu izzināšanā.

Alternatīvās komunikācijas pieejas mērķis ir, izmantojot vieglo valodu un vizuālo atbalstu, piedāvāt saziņas veidu tiem, kuriem apgrūtinātas komunikācijas dēļ ir palielināts izolācijas un atstumtības risks. AAK un tās pielietojums lauku apvidos ir RURAAC projekta galvenais akcents.

Projektu 3 Eiropas valstīs īsteno 4 partneri, savstarpēji papildinot viens otra pieredzi. Esam lepni, ka sadarbojamies ar Trekkify /Itālija/, Cooperativa Sociale GEA Onlus /Itālija/ un Paint and Quarter Horse Foundation /Bulgārija/. 

Trekkify /Itālija/    Cooperativa Sociale GEA Onlus /Itālija/  Paint and Quarter Horse Foundation Bulgaria  Latvijas Autisma apvienība /Latvija/ 

O  Profesionālo kompetenču attīstība tiem pedagogiem un atbalsta personālam, kuri strādā ar pieaugušajiem ar intelektuālās attīstības traucējumiem (IAT) āra aktivitāšu un alternatīvās komunikācijas jomā. Viņi attīstīs jaunas zināšanas, prasmes un kompetences, lai veicinātu iekļaujošas izglītības aktivitātes.

 Alternatīvās komunikācijas materiālu izveide, izmantojot koprades pieeju, āra aktivitāšu veicināšanai un vietējo dabas vērtību izzināšanai.

O  Projekta rezultātu izplatīšana vietējās kopienās lauku apvidos, aicinot izmantot AAK savās aktivitātēs, lai veicinātu to pieejamību.

RURAAC projekta laikā tiks sasniegti un ikvienam interesentam būs pieejami sekojoši rezultāti:

O  Atvērtā koda apmācības moduļi pedagogiem par AAK, īpašu uzmanību pievēršot āra aktivitāšu veicināšanai un dabas vērtību izzināšanai.

O  Starptautisks apmācību kurss pieaugušajiem ar intelektuālās attīstības traucējumiem, kā arī pedagogiem, kuri veicina iekļaujošas aktivitātes dabā.

O  Partneri izstrādās komunikācijas materiālus vietējo dabas vērtību popularizēšanai (piemēram, ceļvežus, norādes, aprakstus utt.)

O  Bulgārijā, Itālijā un Latvijā tiks organizēti informatīvi pasākumi.



Projekts RURAAC 

Nr. 2023-1-IT02-KA210-ADU-000152145

RURAAC projekts tiek īstenots, pateicoties Erasmus+ programmas un Eiropas Komisijas atbalstam.

Finansē Eiropas Savienība. Tomēr izteiktie viedokļi un viedokļi ir tikai autora(-u) un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Erasmus+ nacionālās aģentūras INDIRE uzskatus. Ne Eiropas Savienība, ne INDIRE par tiem nevar būt atbildīgi.