Kas ir augmentatīvā un alternatīvā komunikācija
Augmentatīvā un alternatīvā komunikācija (AAK) ir virkne komunikācijas metožu, ko izmanto, ja ir grūtības ar mutvārdu komunikāciju.
Ikdienā ikviens izmanto augmentatīvo jeb papildinošo komunikāciju, līdztekus runai pievienojot sejas izteiksmes un žestus. Turpretī alternatīvā komunikācija nodrošina iespēju izteikt domas, idejas, jūtas, vēlmes un vajadzības, nepaļaujoties uz runu. Cilvēkiem ar nopietniem komunikācijas traucējumiem AAK ir svarīgs atbalsta mehānisms, kas ļauj efektīvāk paust savas vajadzības, vēlmes un emocijas. Tam ir būtiska nozīme autonomijas veicināšanā, jo alternatīvas komunikācijas metodes palielina viņu spēju piedalīties dažādās sociālajās, izglītības un ikdienas aktivitātēs, kas citādi būtu ļoti grūti vai neiespējami.
AAK ietver gan vienkāršas atbalsta metodes, piemēram, attēlus, žestus, zīmējumus, burtus un vārdus, gan arī progresīvas pieejas, kurās izmanto sarežģītas datortehnoloģijas. Parasti AAK iedala divās grupās: AAK bez palīgierīcēm – žesti, zīmju valoda – un AAK ar palīgierīcēm. Palīgierīces var būt dažādas, tie var būt sarežģīti tehnoloģiski risinājumi, piemēram, ierīces, kas ģenerē runu, un vienkārši risinājumi, piemēram, attēlu vai burtu tāfeles.
RURAAC projekts tiek īstenots, pateicoties Erasmus+ programmas un Eiropas Komisijas atbalstam. Finansē Eiropas Savienība. Tomēr izteiktie viedokļi un viedokļi ir tikai autora(-u) un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Erasmus+ nacionālās aģentūras INDIRE uzskatus. Ne Eiropas Savienība, ne INDIRE par tiem nevar būt atbildīgi.