2. aprīlis — Vispasaules autisma atpazīstamības diena
Kā katru gadu, “Autism-Europe” (AE) un Latvijas Autisma apvienība 2. aprīlī atzīmē Vispasaules autisma atpazīstamības dienu. Šīs dienas mērķis ir pievērst uzmanību nepieciešamībai uzlabot cilvēku ar autismu dzīves kvalitāti, lai viņi varētu dzīvot pilnvērtīgas un jēgpilnas dzīves kā neatņemama sabiedrības daļa.
Visā Eiropā ir steidzami jārīkojas, lai vērstos pret plaši izplatīto diskrimināciju, ar ko cilvēki ar autismu saskaras visās dzīves jomās. Lai gan tiek lēsts, ka Eiropā ir 7 miljoni cilvēku ar autismu, ikdienā viņiem jāsaskaras ar neskaitāmiem šķēršļiem. Piemēram, pētījumi liecina, ka tikai 20% cilvēku ar autismu ir nodarbināti pilnas slodzes darbā. Piekļuve nodarbinātībai ir tiesības. Cilvēkiem ar autismu ir jāsniedz atbalsts, lai viņi varētu strādāt. Turklāt autisma diagnozes saņemšana ir novēlota visā Eiropā. Dažās valstīs cilvēkiem ir jāgaida gadiem ilgi, līdz tiek noteikta diagnoze. Pieaugušajiem, īpaši sievietēm, un meitenēm, kā arī marginalizētām sabiedrības grupām piekļuve diagnozei var būt vēl vairāk kavēta. Diagnoze tiek noteikta vēlu, vai arī autisma vietā tiek kļūdaini noteiktas citas diagnozes. Tas neļauj iegūt nepieciešamo atbalstu.
Šis gads ir īpašs, jo AE uzsāk ilggadīgu kampaņu “Not Invisible” (nav neredzams, nav neredzami — angļu val.).
Devīzei “Not Invisible” ir divkāršs mērķis:
1. Pievērst uzmanību faktam, ka cilvēku ar autismu vajadzības daudzās jomās bieži tiek ignorētas un padarītas neredzamas. Mēs vēlamies veicināt izpratni par šķēršļiem un diskrimināciju, ar ko saskaras cilvēki ar autismu, kā arī aicinām īstenot viņu cilvēktiesības visās dzīves jomās saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvenciju par personu ar invaliditāti tiesībām. Mēs alkstam veidot sabiedrību, kurā cilvēki ar autismu saņem izpratni, pieņemšanu un iespēju pilnībā izmantot savas tiesības. Viņi ir to pelnījuši.
2. Uzsvērt, ka, lai gan autisms bieži tiek saukts par neredzamu invaliditāti, cilvēkiem ar autismu, viņus pārstāvošajām organizācijām un viņu atbalsta tīkliem jābūt redzamiem visās jomās un jautājumos, kas uz viņiem attiecas. Vadoties pēc principa “nothing about us without us” (nekas par mums bez mums — angļu val.), nekādi lēmumi par cilvēkiem ar autismu nedrīkst tiek pieņemti bez cilvēku ar autismu iesaistes.
Kampaņā īpaša uzmanība tiks pievērsta autisma redzamībai Eiropas Parlamenta vēlēšanās, kas notiks jūnijā. “Autism-Europe” aicina EP deputāta amata kandidātus paust atbalstu cilvēku ar autismu tiesību pilnīgai īstenošanai. Parakstot AE sagatavoto solījumu, kandidāti apliecina savu apņemšanos sadarboties ar cilvēkiem ar autismu un viņus pārstāvošajām organizācijām savu deputāta pilnvaru laikā un atbalstīt ANO Konvencijas par personu ar invaliditāti tiesībām īstenošanu visās ES politikas jomās. Solījums ir arī apņemšanās balstīties uz pērn oktobrī pieņemto Eiropas Parlamenta rezolūciju par personu ar autismu tiesību saskaņošanu.
Mēs informēsim par plaši izplatīto diskrimināciju, ar ko saskaras cilvēki ar autismu, aptverot plašu tēmu loku, sākot no piekļuves nodarbinātībai un beidzot ar nepieciešamību ieviest Eiropas invaliditātes karti — vienotu invaliditātes apliecinājumu, kas būs derīgs visās ES dalībvalstīs.
Ar šiem vēstījumiem vēlamies norādīt uz grūtībām, ar ko saskaras cilvēki ar autismu, un izgaismot viņu stiprās puses, kas lielākajai daļai sabiedrības bieži paliek neredzamas.
Kā Latvijas Autisma apvienība mēs ļoti reti organizējam kampaņas, jo ticam nepārtrauktam ikdienas darbam, nepārtrauktai sadarbībai, ne skaļiem vārdiem. Tomēr šī kampaņa ir īpaša, jo to ir veidojuši cilvēki ar autismu visā Eiropā un tā aptver dažādus izaicinājumus no piekļuves diagnostikai līdz iekļautībai darba tirgū un cieņpilnām vecumdienām.
Kā atbalstīt kampaņu "Not Invisible"?
#AutismDay2024 ietvaros AE un Latvijas Autisma apvienība aicina savus biedrus, cilvēkus ar autismu, viņu ģimenes un tuviniekus, pedagogus, profesionāļus, amatpersonas, ES rīcībpolitikas veidotājus un visus interesentus pievienoties #AutismNotInvisible kampaņai un paust savu atbalstu cilvēku ar autismu un viņu ģimeņu nepieciešamībai pēc labākas, iekļaujošākas sabiedrības.
Mūsu mērķis ir dot balsi cilvēkiem ar autismu un viņu tuviniekiem, mudinot dalīties savā pieredzē un redzējumā par to, kā turpināt veidot sabiedrību, kurā cilvēki ar autismu ir redzami un kuru tiesības tiek ievērotas un cienītas. Īpaši vēlamies izcelt cilvēku ar autismu un viņu tuvinieku/atbalsta tīklu ikdienas pieredzi, tāpēc 2024. gada aprīlī, izmantojot logotipu "Not Invisible" un mirkļbirkas #AutismNotInvisible un #AutismDay2024, aicinām publicēt fotoattēlus un stāstus sociālajos tīklos.
Šajos attēlos atbalstītāji varētu dažādos veidos atveidot bezgalības zīmi — piemēram, izmantojot savas rokas vai sastājoties bezgalības zīmē kā cilvēku grupa. Ir tik daudz veidu, kā to radošā un mākslinieciskā veidā izdarīt! Bezgalības zīme ataino cilvēku ar autismu daudzveidīgās pieredzes, kā arī šīs kopienas vienotību un spēku un ir populārs simbols autisma tiesību aizstāvju vidū. Šis žests vairotu kampaņas atpazīstamību.
Aprīļa mēnesī “Autism-Europe” un Latvijas Autisma apvienība savos mediju kanālos dalīsies ar pieredzes stāstiem.
Papildu informācija:
Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālā asambleja 2007. gada 18. decembrī vienbalsīgi pieņēma rezolūciju 62/139, ar kuru noteica, ka katru gadu 2. aprīlī tiek atzīmēta Vispasaules autisma atpazīstamības diena.
“Autism-Europe” (AE) ir starptautiska Briselē bāzēta organizācija, kas nodarbojas ar cilvēku ar autismu un viņu ģimeņu tiesību aizstāvību un dzīves kvalitātes uzlabošanu. Tā nodrošina efektīvu sadarbību starp gandrīz 90 autisma organizācijām no 40 Eiropas valstīm, tostarp 26 Eiropas Savienības dalībvalstīm, valdībām un Eiropas un starptautiskajām institūcijām. AE ir būtiska loma sabiedrības informētības veicināšanā un Eiropas mēroga lēmumu, kas saistīti ar cilvēku ar autismu tiesībām, ietekmēšanā. Katru gadu Vispasaules autisma atpazīstamības dienas ietvaros AE kopā ar savām dalīborganizācijām īsteno kampaņu, lai veicinātu izpratni par autismu un cilvēku ar autismu tiesībām visā Eiropā.
Vairāk informācijas un papildu resursi Autism-Europe mājaslapā.